Меню сайта

ДНУ ім. Олеся Гончара
Главная » Файлы »

Водохресний святвечір

 

18 січня, напередодні Водохреща, ми відзначаємо Водохресний святвечір. Традиції та обряди цього свята сягають корінням у глибоку давнину.

Назва святвечір (або сочевник) походить від назви ритуальної страви цього вечора - сочива або куті, тобто розмоченого пшеничного зерна з сухофруктами і медом. Інша версія - так у слов'ян називався круглий пиріг із прісного тіста.

Свято Водохреща завершувало святки, які за народним повір'ям були періодом "без хреста", адже нещодавно народжений Ісус Христос ще не був хрещений. Також закінчувалися "страшні вечори", під час яких потойбічні сили мали особливу свободу і розгул у світі людей. Вважалося, що у Водохресний святвечір потойбічна сила особливо небезпечна, бо це остання ніч перед майбутнім водосвяттям. Тому численні хрещенські традиції та обряди проводилися з метою очиститися від нечистої сили і замкнути кордони між живими і мертвими.

До свята Водохреща люди ретельно готувалися і намагалися прибиратися в сочельник. У хатах наводили порядок, підлоги мили і підмітали, вважалося, що в смітті могли ховатися чорти. Також усі місця, в яких могла причаїтися нечиста сила - кути, двері, вікна, піч, погріб, господарські будівлі та ворота - обкурювали димом ладану, малювали крейдою хрести і кропили святою водою.

Протягом усього дня у Водохресний святвечір, аж до першої зірки, православні дотримувалися суворого посту, а також стояли в церкві на молитві.

Увечері 18 січня проводилася церковна служба у святвечір, по закінченні якої належить на Хрещення Господнє святити воду. Таким чином відбувався урочистий ритуал великого водосвяття на згадку про хрещення Христа на річці Йордан. До речі, слово "хрещу" в перекладі з грецької означає "занурюю у воду".

У Хрещення Господнє свята вода має найбільше символічне значення. Водою здійснюють обмивання в ім'я Отця, Сина і Святого Духа, очищають людину від гріхів, позбавляють від недуг. А після повернення зі служби віруючі також здійснювали очисні обряди вдома: освячену воду давали пити всім членам сім'ї, нею окропляли житло і домашніх тварин.

Коли на небі спалахувала перша зірка, православні віруючі з молитвою сідали за святковий стіл. Вечеря у Водохресний святвечір мала назву "голодна кутя", бо складалася з пісних страв.

Що їдять у святвечір? Трапеза Водохрещенського святвечора обов'язково включала кутю та узвар, з яких починалася вечеря, а також здобну випічку, млинці, вареники, рибу, каші, овочі.

Після вечері у Водохресний святвечір було прийнято складати всі ложки в одну миску і накривати її хлібом, щоб рік був урожайним на хліб.

Народні прикмети на 18 січня:

 1. Якщо на Водохресний вечір сніг іде – чекай доброго врожаю зернових культур
 2. Якщо дме сильний південний вітер, то літо буде дощовим, з великою кількістю гроз
 3. Якщо вночі зірок не видно, і небо похмуре, то грибів восени буде дуже мало
 4. Сильна хуртовина 18 січня – до хорошого врожаю
 5. Якщо на деревах мало снігу, то і ягід зовсім не буде. Якщо ж сніг, навпаки, вже погнув гілки на деревах – чекай багатого врожаю
 6. Повний місяць у цей день віщує розлив річок навесні
 7. Якщо випав сніг у Водохресний святвечір – прикмета до того, що рік буде врожайним
 8. Якщо хтось із членів сім’ї хворіє, його потрібно обкласти водохресним снігом, і хвороба відступить. Говорили, що такий спосіб допомагає при болях в ногах і голові.
 9. Якщо у Водохресний Святвечір скупатися в лазні, це дозволить отримати здоров’я і красу
 10. Сніг 18 січня кидали в колодязь, щоб вода в ньому не зіпсувалася
 11. Якщо в цей день на вікнах і дверях накреслити крейдою хрести, то, за прикметами, можна захиститися від нечистої сили.
Всего комментариев: 0
avatar

Профиль

Національна дитяча гаряча лінія