Меню сайта

ДНУ ім. Олеся Гончара
Главная » Файлы »

Тепер за насильство в сім'ї можна буде отримати тюремний термін

 

Тепер за насильство в сім'ї можна буде отримати тюремний термін

ЗАКОН УКРАЇНИ "Про запобігання та протидію домашньому насильству"


7 січня 2018 року набули чинності зміни в Законі України «Про попередження насильства в сім'ї». Про зміни та покарання за порушення закону йшлося на прес-конференції заступника начальника управління превентивної діяльності ГУНП в Дніпропетровській області Сергія Мороза.

Розширено поняття домашнього насильства і винних в ньому

Вперше такий закон був прийнятий в Україні в 2001 році. Протягом ряду наступних років до нього вносилися зміни та доповнення. Нинішня його редакція максимально наближена до його європейських аналогів.

Так, за словами Сергія Мороза, вперше в закон введено поняття «Кривдник». І якщо раніше такими могли вважатися тільки подружжя або співмешканці, які проживають на спільній житловій площі та ведуть спільне домашнє господарство, то тепер в це поняття включені також колишні дружини, співмешканці, наречений і наречена, їх родичі з обох сторон, навіть не проживають з ними, їхні діти, як спільні, так і немає, знайомі, що прийшли в місце проживання постраждалого, і т. д. Всього — 15 категорій громадян, які вчинили протиправні дії по відношенню до потерпілого в місці проживання останнього.

Істотно доповнено і поняття «Домашнє насильство». Тепер у нього, крім фізичного насильства, нанесення побоїв потерпілому, наприклад, включені також сексуальне, психологічне та економічне види насильства над особистістю, а також будь бездіяльність, що призвело до ущемлення законних прав потерпілого.

«Наприклад, якщо чоловік або дружина не пускає в будинок іншого чоловіка, хоча жодних заходів фізичного впливу до нього не застосовує», — пояснює Сергій Мороз.

Поліція може в разі виклику за фактом домашнього насильства входити в будинок

Починаючи з 7 січня цього року, тобто з моменту вступу в законну силу останніх змін в Закон України «Про попередження насильства в сім'ї», наряд поліції має право безперешкодно, без рішення суду та бажання учасників конфлікту, увійти в приміщення, де має факт будь-якого виду сімейного насильства, для припинення його.

«Іншими словами, поліцейські, не чекаючи прибуття слідчого і психолога, мають право увійти в приміщення для запобігання прояви домашнього насильства у будь-якому її вигляді», — коментує зміни в законодавстві Сергій Мороз.

Поліцейський може виселити з житла домашнього агресора

Відповідно до змін до статті 10 Закону, у разі небезпеки, що винний у вчиненні домашнього насильства продовжить його після відходу поліції, поліцейський може винести тимчасове розпорядження про негайне залишення кривдником місця спільно з потерпілою стороною проживання на строк до 10 діб.

«Ця норма внесена в закон на вимогу представників ОБСЄ. Після цього кривдник зобов'язаний протягом доби сповістити поліцію про місце свого тимчасового проживання та в обов'язковому порядку почати відвідувати курси корекції поведінки при кризових центрах або центрах медико-соціальної реабілітації, місце знаходження яких в кожному населеному пункті визначають органи місцевого самоврядування.

«Ця норма закону введена, хоча як це буде здійснюватися на практиці поліцейськими поки сказати важко, оскільки вона не пройшла узгодження в органах прокуратури, а поліція ще не отримала офіційних бланків на тимчасове припис про негайне залишення кривдником місця проживання потерпілого. До речі, якщо домашнім ґвалтівником виступає неповнолітній у віці до 18 років, але такий припис до нього не може бути застосовано», — говорить Сергій Мороз.

Алгоритм дії потерпілого

Потерпілий, який зазнав домашньому насильству, зобов'язаний викликати поліцію по телефону «102».
Приїхав наряд поліції складає адміністративний протокол на підставі ст. 173-2 Купап(Вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, невиконання тимчасового приписи про негайне залишення кривдником місця проживання потерпілого, або не повідомлення поліції про місце свого тимчасового проживання) (зміни до Кпап від 7.01.2018 читай за лінком) і передає його в суд.

Одночасно потерпілий зобов'язаний написати позовну заяву до суду,при цьому судовий збір з нього не стягується.

Суд протягом 72 годин зобов'язаний винести рішення щодо кривдника. Це, залежно від тяжкості вчиненого насильства, може бути штраф у розмірі від 170 до 340 гривень, або громадські роботи на строк від 30 до 40 годин, або адміністративний арешт на строк від 7 до 15 діб. Крім того, окремою ухвалою суд має право заборонити кривдникові на спільне проживання з потерпілим на термін від 1 до 6 місяців.

«При повторному вчиненні кривдником насильницьких дій щодо потерпілого протягом року з моменту рішення суду, всі покарання подвоюються, а заборона на спільне проживання продовжується ще на 6 місяців.

Суд може також на термін від 1 до 6 місяців заборонити кривдникові бачитися з потерпілим або вчиняти з ним будь-які контакти, включаючи і телефонні розмови», — говорить Сергій Мороз.

Також кожен кривдник в обов'язковому порядку вноситься до реєстру потенційних сімейних насильників. Якщо він несе лише адміністративне покарання, то його дані вносяться до реєстру на рік. Якщо кримінальну — на 10 років.

Якщо було здійснено помилковий виклик поліції за фактом нібито має місце сімейного насильства, винний несе покарання за ст. 183 (завідомо неправдивий виклик спеціальних служб), що карається штрафом від 51 до 119 гривень.

За що може наступити кримінальна відповідальність за сімейне насильство?

До кримінальної відповідальності за вчинення будь-якого виду домашнього насильства можуть винного залучити на тільки, якщо були нанесені потерпілому фізичні ушкодження, що спричинили втрату працездатності або загибель, як було раніше, але і в ряді інших випадків, передбачених останньою його редакцією від 12.01.2018.

Ст. 126-1 КК України (побої і мордування). Карається залежно від тяжкості штрафом у 850 гривень, або громадськими роботами на строк від 130 до 260 годин, або адміністративним арештом на строк до 6 місяців, або обмеженням волі на строк до 5 років, або позбавленням волі на строк до 2 років.

Ст. 154 КК України (примушування до вступу в статеві стосунки повнолітньої незалежно від статі потерпілого). Карається штрафом до 850 гривень, або адміністративним арештом на строк до 6 місяців, або обмеженням волі на строк до 3 років.

Ст. 390-1 КК України (ухилення винним у скоєнні домашнього насильства від проходження обов'язковому порядку курсів корекції поведінки при кризових центрах або центрах медико-соціальної реабілітації). Карається адміністративним арештом на строк до 6 місяців або обмеженням волі на строк до 2 років, або позбавленням волі на строк до 2 років.

Коли всі ці зміни набудуть чинності?

Безперешкодний вхід поліції в приміщення,де відбувається сімейне насильство, а також рішення суду, без примусового відселення кривдника вступили в силу з 7 січня 2018 року.

Тимчасове розпорядження поліції про негайне залишення кривдником місця спільно з потерпілою стороною проживання і заборону окремим визначенням суду кривдникові на спільне проживання з потерпілим набудуть чинності з 7 липня 2018 року. За цей час Кабінет міністрів України повинен привести у відповідність з цим законом усіх діючих нині в цій області нормативно-правових актів.

Кримінальна відповідальність за вчинення будь-якого виду насильства в сім'ї набуде чинності з 7 січня 2019 року.

«Впевнений, що ці зміни в законодавство підвищать як правову захищеність жертв домашнього насильства, так і працівників поліції за запобігання насильства в сім'ях», — вважає Сергій Мороз.

Трохи фактів...

У 2017 році в Дніпропетровській області було здійснено та зареєстровано 8847 випадків насильства в сім'ях, з яких 1512 випадків було скоєно винними повторно. У 171 випадках винні понесли кримінальну відповідальність, 223 людини були поміщені під адміністративний арешт, 585 — звільнені від відповідальності, решта — оштрафовані або відпрацювали громадські роботи.

«6924 людини за вчинення домашнього насильства були поставлені на облік в реєстр потенційних домашніх агресорів. З них 64 — жінки. Це не говорить про те, що наші землячки рідше б'ють своїх чоловіків і співмешканців, ніж ті їх. Просто чоловіки практично на це не скаржаться», — прокоментував Сергій Мороз.

Олексій Логінов

https://zabeba.li/news/teper-za-nasilie-v-sem-e-mozhno-budet-poluchit-tyuremny-j-srok

Всего комментариев: 0
avatar

Профиль

Національна дитяча гаряча лінія