Меню сайта

ДНУ ім. Олеся Гончара
Главная » Файлы »

Прощена неділя

 

«Прощення просимо, ласкаво роздаємо» — з цих слів починається останній день перед Великим постом. Традиція просити вибачення у всіх, не лише рідних і близьких, а всіх, з ким зіштовхує життя – за заподіяні образи і гріхи дала цього свята особливе назва – Прощену неділю. У 2018 році Прощену неділю буде відзначатися досить рано – 18 лютого.

Дата свята

Прощена неділя – один з тих свят, що безпосередньо пов’язані з Великоднем, а тому і дата у нього «плаваюча». Тобто нам доведеться заздалегідь дізнаватися, якого числа Прощену неділю в 2018 році.

Це свято завершує місяць підготовки до Великого посту; Прощена неділя — останній день, коли дозволена скоромна їжа, тобто віруючі можуть дозволити собі в цей день масло, яйця, сир, сир, молоко. Наступного за Прощеною неділею день – понеділок – починається найскладніший, самий довгий пост в християнстві.
 

У 2018 році Прощену неділю відзначається 18 лютого.

Знаючи дату Пасхи, можна самостійно розрахувати дату Прощеної неділі. Достатньо лише відрахувати назад сорок днів від головного християнського свята. Так як Пасха у 2018 році випадає на 8 квітня, то Прощена неділя припадає на 18 лютого.

Традиції Прощеної неділі

Головна традиція православного свята – просити прощення за можливі образи. Починаючи з прохання про прощення будь-яку зустріч, віруючі готові проявити таку ж милосердя і до інших, відповідаючи «я тебе прощаю» на всі зустрічні прохання. Попросити – і отримати прощення, значить очистити душу перед Великим постом, зосередитися на мислячи про духовне, а не плоті, і нарешті з чистою душею і серцем зустріти Великдень.

07f935b0ef8ded296e2f366475ca5875 Прощену неділю в 2018 році | якого числа

 

Важливий і другий звичай, якого прагнуть слідувати усі християни – в цей день бажано неодмінно відвідати церкву, побувати на заутрені, а краще – очистити душу на сповіді. Адже, за церковним каноном, очищення і благодать, за ним наступна, можливі тільки в тому випадку, якщо у віруючого світ на серце і спокій в душі. А досягти цього можна лише щиро попросивши вибачення за свої гріхи і так само щиро пробачивши за образи інших.

Народні традиції

У народі Прощену неділю частіше називається інакше – Масляна. Веселий, знайомий всім нам свято проводів зими і є той самий церковний свято передодня Великого посту.

Прощання з морозом, проводи зими і зустріч довгожданої весни, пограниччі між холодом і теплом, день, коли сонце повертає тепло – все це Масляна, один з найулюбленіших у народі свят.

Строго кажучи, ставити знак рівності між Масницею і Прощеною неділею не зовсім вірно. Масницею називаю всю Сиропусний тиждень (Сирну седмицю, як зазначено в богослужбовому уставі), а Прощена неділя – це тільки один, останній день підготовки до Великого посту. Однак за століття ці два поняття настільки міцно сплелися в народних традиціях, що сьогодні кажучи Масляна ми маємо на увазі Прощену неділю і навпаки.

Чому ж нам так полюбилася Масляна? Нестримним веселощами, піснями і танцями, конкурсами та призами, традиційним спаленням опудала і, звичайно ж, млинцями – золотистими, з начинками і без, з гарячим чаєм або сбітнем. Млинці – справжній символ Масляної, без них не обходиться жодне свято, вони неодмінно стоять на кожному столі в кожному будинку.

f99bfaaa1125185d013f9b3270deca75 Прощену неділю в 2018 році | якого числа

Масляна або Прощена неділя – останній день, коли дозволено «скоромне», тобто їжа тваринного походження. Однак м’ясо весь тиждень перед постом вже було під забороною вживати можна було лише яйця, рибу, молочні продукти, зокрема вершкове масло.

Ще одна традиція Прощеної неділі – прощання з покійниками. Вечір свята вважався часом поминання покійних: так, господині готували на вечерю кашу, причому в кількості трохи більше необхідного. Горщики та миски з недоїденою кашею на ніч ставили на підлогу біля печі – вважалося, що вночі «батьки», тобто померлі старші родичі, прийдуть пригощатися. До вечора ж жіноча половина родини відвідувала кладовищі. Жінки несли на могили рідних масляничні млинці, розкладали їх на землю і просили вибачення у небіжчиків. З поминанням завершувалося Прощену неділю.

Всего комментариев: 0
avatar

Профиль

Національна дитяча гаряча лінія