Меню сайта

ДНУ ім. Олеся Гончара
Главная » Файлы »

Масляна

 

Масляна

 

Масляна

 

Масниця - стародавнє, багатьма улюблене свято, коли зима поступається місцем весні. Масляну в 2015 році святкую в період з 16 по 22 лютого. У давнину більшість обрядів на масницю дотримувалися для того, що допомогти весни здолати підступну зиму - саме тому організовувалися масові народні гуляння на Масляну. Свято приурочується до оживання стародавнього бога Ярило, який протегував сонцю і благородію. Саме після масляного тижня вважалося, що Ярило воскресав і дарував людям тепло, сонячне світло і хороший урожай у майбутньому.

Масляна

Святкування Масляної:

  1. Історія назви свята.

  2. Як святкувати Масляну.

  3. Дотримання традицій Масляної в Україні в ХХІ столітті.

  4. Масляна: спалювання опудала.

  5. Інші традиції на Масляну.

  6. Масляна: обряди.

  7. Ворожіння, ігри та конкурси на Масляну.

Історія назви свята

святкування Масляної

Назва Масляна пов'язано зі словом «задобрити», тобто запросити весну, закликати її і створити для неї оптимальні умови. Забавно, що Масляна бере свій початок ще з язичницьких часів, однак продовжує святкуватися і зараз, мало того, саме після Масниці починається Великий Піст перед Великоднем. Існує думка, що саме через початок Великого Посту не можна їсти м'ясо, у зв'язку з цим тиждень перед ним названа Масницею, а головною традицією на Масляну вважається випічка різноманітних млинців. Також існує думка, що тиждень перед постом - це прощення тиждень, коли необхідно примирятися з кривдниками, прощати їх і дарувати їм своє прощення.

 

Як святкувати Масляну

як святкувати Масляну

Святкування Масляної неможливо без млинців. Зазвичай їх печуть з тіста з додаванням молока або кефіру, можливе формування млинчиків з різними начинками: сиром, овочами, грибами і, навіть всупереч Великого Посту, з м'ясом. Млинці, як традиція на Масляну, символізують сонце своєї круглою формою і золотистим кольором. Вважалося, що чим більше спекти млинців, тим більше сонця і тепла буде навесні і влітку.

Святкування Масляної зазвичай характеризується масовими народними гуляннями, які супроводжувалися низкою ритуальних дій. Так, в пошані був коло як символ сонця. На дерев'яне колесо вішалися різнокольорові стрічки і люди розгулювали з ним по селі. За ще однією версією, дерев'яне колесо підпалювалося і котилося по селу. Традиції Масниці в Україні не обходилися без хороводів, вважалося так, хто погано веселиться під час масляного тижня, того будуть переслідувати невдачі до наступного року.

 

Дотримання традицій Масляної в Україні в ХХІ столітті

Масниця в Україні

Незмінна традиція пекти млинці на Масляну існує сьогодні в кожному будинку. Проте сучасне суспільство забуло про обряди своїх предків - гуляти весь тиждень. Найчастіше ми святкуємо тільки ті дні Масляної, які випадають на вихідні. Щоб погуляти на Масляну від душі, побачити на власні очі давні традиції на Масляну, сучасному українцю достатньо відвідати етнографічні музеї.

Так, в Україні, відзначити подію з конкурсами та іграми на Масляну можна в музеї під відкритим небом «Пирогово», центрі народознавства «Мамаєва Слобода», історико-етнографічному заповіднику «Переяслав», національному заповіднику «Хортиця» та ін. Якщо ви хочете подивитися , як святкували Масляну наші предки, відвідайте один з перерахованих музеїв і пориньте в атмосферу прадавніх обрядів, нестримних веселощів, конкурсів та ігор на Масляну. 
 

Масляна: спалювання опудала

Масляна спалювання опудала

Спалювання опудала Зими на Масляну - мабуть, найвідоміший і розповсюджений обряд. Опудало роблять з соломи, наряджають в жіночий одяг строкатих забарвлень і спершу везуть по місту чи селі на санях, а потім спалювали на головній площі на багатті. В якості поминального страви в багаття кидали млинці і давали настанови дітям, мовляв, до Великодня потрібно їсти тільки пісну їжу, так як інша згоріла в багатті.

Крім спалювання опудала на Масляну існувала також традиція возити на санях яскраво розмальовану молоду дівчину або стареньку. Наприкінці прогулянки її везли за місто і вивалювали в замет, немов «ховали зиму». Спалювання опудала на Масляну зазвичай відбувається в останні дні масляного тижня.

 

Інші традиції на Масляну

традиції на Масляну

Спалювання опудала на Масляну хоч і вважається однією з основних традицій, проте аніскільки не заважає існуванню багатьох інших. Так, під час Масляничних народних гулянь були надзвичайно популярна гра в снігові містечка - свого роду імітація битви між пішими та кінними військами за сніговий місто.

Центром святкування Масляної вважалися «балагани» - сцена на головній площі, де виступали артисти, комедіанти, читці, акробати, ремісники.

Популярною традицією на Масляну також вважалося катання зі снігових гір, в якому брала участь навіть Імператриця Єлизавета Петрівна. З'їжджали з гір на санях або лижах під шум і пісні. Популярною забавою на Масляну також вважалися кулачні бої, карнавали і масова торгівля.

 

Масляна: обряди

обряди на Масляну

Масляна - період проводів весни та зустрічі зими, завершення лютої зими ознаменовано величезною кількістю ритуалів і обрядів, покликаних гідно зустріти весну, щоб забезпечити урожайний рік.

Приміром, поминальний обряд на Масляну пов'язаний саме зі спалюванням опудала та приготування поминальної їжі: млинців, риби. Під час поминальних обрядів заборонялося виконувати деякі види господарських робіт: ткати, в'язати, шити, прясти. Заборона була пов'язана з небажанням нашкодити душам померлих, які, як вважалося, в цей період знаходяться поруч зі своїми живими родичами. Багаття на масницю символізували запрошення душ прийняти участь у бенкеті перед Постом.

Наступний обряд на Масляну пов'язаний з сімейними і шлюбними відносинами. Вважалося, що чим міцніше відносини між чоловіком і жінкою, тим врожайніший буде рік. Молодят ставили до стовпів і просили цілуватися у всіх на виду. А тещі, щоб зять був ласкавим і ніжним з їх дочками, запрошували молодих у гості і мазали зятям голови маслом.

Несолодко доводилося також неодруженим і незаміжнім, їм прив'язували на шию поліно і змушували ходити з вантажем весь день.

До землеробським обрядам на Масляну ставилися катання з гір. Вважалося, чим більше разів скотитися з гори, тим вище буде льон і коноплі.

 

Ворожіння, ігри та конкурси на Масляну

ворожіння гри на Масляну

Дуже популярними конкурсами та іграми на Масляну вважалася гра «Кінь і Вершник», противники повинні були звалити на землю або «вершника», або «коня». Перемігшим вважався той, хто звалить більше противників.

Катання також відносилося до оліїстим іграм. Дуже популярними були катання з гірок чи на санях наввипередки.

Масляна також час ворожінь. Найпоширенішими ворожіннями на Масляну вважалися ворожіння на млинцях. Наприклад, існувала думка. Що якщо молодий холостий хлопець віддає перевагу млинців з ікрою, значить, він здатний забезпечити дружину і дітей достатком і зможе вести і примножувати господарство. Добрим, ніжним і турботливим вважав той чоловік, який віддавав перевагу млинців з сиром. Ласкою, ніжністю і можливістю захистити відрізнявся той, хто їв млинці з червоною рибою. А той, хто рясно поливав млинці сметаною, вважався залежним від чужої думки. Жаднюгами, буркотун і нудними вважалися чоловіки, які віддають перевагу млинці з яйцями.

Всего комментариев: 0
avatar

Профиль

Національна дитяча гаряча лінія