Меню сайта

ДНУ ім. Олеся Гончара
Главная » Файлы »

День осіннього рівнодення

 

 
22 вересня Сонце в черговий раз перетинає небесний екватор і переходить з північної півкулі небесної сфери в південну. 
День осіннього рівнодення - день, коли тривалість дня і ночі на всій Землі однакова і дорівнює 12 годинам. У північній півкулі з цього дня починається астрономічна осінь, в південному - астрономічна весна. 
Початок астрономічного і календарного сезонів не збігається, тому астрономічна осінь настає в різний час. Астрономи підрахували, що з 2012 по 2044 рік у високосні роки день осіннього рівнодення буде потрапляти на 22 вересня, а в звичайні роки - на 23 вересня. 
Цікавим є той факт, що осінь і зима в північній півкулі на тиждень коротше, ніж осінньо-зимовий сезон в південній півкулі: кількість днів від весняного рівнодення до осіннього одно 186, а проміжок часу від осіннього до весняного рівнодення - 179 днів. Взимку північної півкулі Земля рухається навколо небесного світила швидше, ніж узимку південної півкулі. У січні земну кулю проходить найближчу до Сонця точку орбіти - перигелій і її лінійна швидкість зростає. 
На Русі день осіннього рівнодення також вважався святом і завжди відзначався пирогами з капустою, брусницею і м'ясом, а також народними гуляннями. У цей день ввечері між віконними рамами вставляли горобинові кисті разом з листям, вважаючи, що з цього дня, коли сонце почне слабшати, горобина буде охороняти будинок від сил темряви. У народі вірили, що зірвана в цей день гілка горобини рятує від безсоння і нічного задухи, які насилає нечиста сила. 
У день осіннього рівнодення починається друга половина бабиного літа і, за народним повір'ям, яка погода буде в цей день, такий буде і осінь. Ще народні прикмети кажуть: чим вересня суші і тепліше, тим краще буде осінь, тим пізніше настане справжня зима. 
 
 
Язичницькі святкування Дня осіннього рівнодення 

З моменту осіннього рівнодення влада сонця з кожним днем ​​зменшується до самого зимового сонцестояння, після якого вона знову почне зростати, наближаючи новий землеробський сезон. А поки, після тимчасового рівноваги, настає час влади темряви. Земля готується до зими: збираються в зграї перелітні птахи і починається осінній листопад. Осіннє рівнодення для наших предків було часом вознесіння подяк богам за врожай і достаток, а також вшанування мертвим і прикраси могил. В кінці вересня ходили в ліси за грибами та цілющими рослинами, робили вино з дозрілих яблук і винограду (на півдні Європи), а також відзначали кінець збору врожаю подячними застіллями. 
У філософському плані - це час підведення підсумків, вознесіння подяк за те, що ми маємо, і завершення річних справ. 

 

Мабон - кельтське свято осіннього рівнодення 
На осіннє рівнодення стародавні кельти відзначали Мабон (Mabon) - фестиваль другого врожаю і дозрівання яблук. Традиції Мабон з язичницьких часів живі у багатьох європейських країнах, де в кінці вересня традиційно проводяться свята врожаю. Часто Фестиваль врожаю (День подяки за урожай) проводять у неділю за повним місяцем, найближчим до дня осіннього рівнодення. Це повний місяць називають Урожайній місяцем. Зазвичай свято врожаю проходить в кінці вересня, але іноді він потрапляє на початок жовтня. У цей день парафіяни прикрашають церкви кошиками з фруктами і овочами зі своїх садів, продукцією з ферм і свіжими квітами. Після служби цю їжу роздають тим, хто її потребує. Обов'язково роблять благодійні збори для місцевої громади. 
Серед фермерів була відома традиція проведення спеціальної вечері, на який запрошувалися всі, хто працював на фермі протягом року, щоб фермер міг висловити подяку своїм помічникам. Іноді ці вечері називали вечерею останнього снопа: збір врожаю закінчений і починається бенкет. Фермери змагалися між собою, хто збере врожай швидше за всіх. 
У середньовіччі Римська церква замінила древні вересневі фестивалі подяки на Михайлов день (день Архангела Михайла, 29 вересня), святкування якого успадкувало багато традицій старовинних фестивалів осіннього рівнодення. 
 


Вересень, Осеніни - давні слов'янські свята вересня 
На початку вересня східні слов'яни відзначали цієї пори Осеніни (віддання Овсеня) - свято початку осені і подяки Землі за урожай. Овсень в слов'янської міфології був божеством, що відповідає за зміну пір року. На початок вересня завершувалася жнива на полях, але все ще тривали городні роботи. Після Осенін починався збір хмелю. 
Сонце в уявленні давніх слов'ян (як і інших язичників) проходило за рік різні іпостасі, пов'язані з порами року. У вересні сонце з "дорослої" (від літнього сонцестояння до осіннього рівнодення) стану переходило в "старече", яке тривало від осіннього рівнодення до зимового сонцестояння (див. Різдво). 
У день осіннього рівнодення у слов'ян наступав сьомий місяць року, присвячений богу Велесу, який так і називався Вересень (Таусень, Радогощ). Цей своє велике свято стародавні слов'яни справляли протягом двох тижнів - тиждень до і тиждень після дня осіннього рівнодення. Медовий напій сурью наполягали на тільки що зібраному хмелі і пригощалися їй під час святкових трапез. 
Після осіннього рівнодення давні мешканці Русі проводжали богиню Живу в Сваргу (небесне царство), завдяки її за подарований урожай. Сварга закривалася на холодний і темний зимовий період. Відкриття сварги відзначали в останній день святкового тижня на комоедіци (Масляну), яка випадала у древніх жителів Русі на весняне рівнодення - 21 березня. 
Всего комментариев: 0
avatar

Профиль

Національна дитяча гаряча лінія