Меню сайта

ДНУ ім. Олеся Гончара
Главная » Файлы »

День дитячих винаходів

 

День дитячих винаходів

Сьогодні в усьому світі відзначається День дитячих винаходів. Символічно, що датою Дня – 17 січня - обраний день народження видатного американця Бенджаміна Франкліна. Свій перший винахід - ласти для плавання, які надягали на руки, - Бен Франклін винайшов у 12 років.

Куди не глянь, усюди існують вікові обмеження, від яких залежить, що тобі можна, а що не можна. Але політ думки не знає кордонів і не залежить від віку. Щорічно понад 500 000 дітей і підлітків винаходять різні гаджети та ігри, створюють і модифікують роботів і техніку. Всі дитячі винаходи, безсумнівно, роблять наше життя зручнішим і цікавішим. І сьогодні саме той день, в який потрібно порадіти винахідливості юних геніїв, оцінити значимість їхніх численних винаходів і заохотити різнобічні дитячі таланти.
 

Сьогодні ми хочемо розповісти про кілька винаходів, які придумали діти.

Папір, що світиться

Беккі Шредер сиділа в машині і чекала, коли мама вийде з магазину. Занудившись, дівчинка вирішила доробити домашнє завдання з математики. Але на вулиці темніло, і роздивлятися сторінки ставало все важче.

«У мене не було ліхтарика, і двері машини я теж відкривати не хотіла, бо тоді весь салон засвітився би зсередини, - згадувала Беккі. - І тут я подумала: от би зробити так, щоб папір світився сам. Тоді-то у мене і виникла ідея».

Увечері, повернувшись додому, Беккі почала придумувати, як же змусити папір світитися в темряві. Наступного дня тато відвіз її в магазин господарчих товарів. Повернулися вони з великою банкою фосфорної  фарби. Беккі забрала фарбу і папір в найтемнішу кімнату будинку - у ванну - і почала експериментувати.
«Я вмикала і вимикала світло, вмикала і вимикала, - розповідала Беккі. - Батьки згадують, що я вискочила з ванної з криками: «Працює, працює! Я можу писати в темряві!»

Беккі взяла акрилову дошку для записів і покрила її фосфорною фарбою. Ідею вона задумала складну, але реалізувала її досить простим способом. Якщо потримати дошку на світлі, вона почне світитися. А якщо на таку дошку покласти аркуш паперу, то підсвітиться і папір.

У 1974 році, через два роки після зародження ідеї, Беккі стала наймолодшою винахідницею, яка коли-небудь одержувала патент в США.

Вона не рекламувала свій папір, у цьому просто не було необхідності. Газета «Нью-Йорк Таймс» присвятила дивовижному винаходу дванадцятирічної дівчинки цілу статтю. Після цього Беккі Шредер отримала величезну кількість запитів і замовлень. Папір, що світиться, почали замовляти всі, кому по роботі доводилося писати в темряві: фотографи, що працюють в темних лабораторіях, критики, яким потрібно було робити нотатки під час театральних постановок, лікарі швидкої допомоги.

«Частину аркушів я робила сама, а частину - компанія, в якій я розмістила замовлення, - пояснила Беккі. - Були варіанти дорожчі й дешевші. Одні працювали від батарейок, інші заряджалися від сонячного світла».

Кілька великих компаній запропонували Беккі продати їм патент, але дівчинка та її батько вирішили продавати папір самостійно. Курйозний проект, придуманий задля розваги, перетворився на справжній бізнес, а сама Беккі стала президентом компанії. Ось і доказ того, що успіх може прийти в будь-якому віці. Був би лише хороший задум і хороша уяви!

 

Тарілка-непроливайка


А ось інший приклад. Одного дня менеджери дванадцяти великих компаній отримали поштою лист. Він починався словами: «Вітаю! Мене звати Алексія Ейбернеті, мені одинадцять років, і я винахідник». Прочитавши його до кінця, представники шести великих компаній запросили додаткову інформацію про винахід, який називався «тарілка-непроливайка». І одна компанія це винахід купила. Новачкам щастить? Можливо. А може, ідея була хороша?

Безсумнівно. Щоранку Алексія бачила одну і ту ж картину: маленький хлопчик, за яким вона доглядала, ніс свою тарілку зі сніданком на стіл, і при кожному кроці з тарілки проливався її вміст. Алексія зрозуміла, що треба щось робити, або підлога так і буде завжди у каші. І вона налаштувалася вирішити цю проблему самостійно.

«Над ідеєю довго роздумувати не довелося, - розповідала Алексія. - Я подумала: якщо дитина несе тарілку і весь час проливає її вміст, потрібно придумати якийсь уловлювач для пролитого. А якщо взяти тарілку більшого розміру, щоб вся розлита каша залишалася в ній?»

У той час Алексія саме брала участь у конкурсі для школярів початкових класів «Винаходь, Айова!» і мала представити який-небудь винахід. Ця практична задача якраз підійде, вирішила дівчинка. І Алексія придумала тарілку-непроливайку - пристосування, яке за два роки вже стояло на полицях багатьох великих магазинів.

«Я вирішила, що мені потрібні найпростіші матеріали, - згадувала вона. - Я пішла і купила кілька пластикових мисок. Тато допоміг мені вирізати дірку в кришці більшої миски - вийшов ободок. Залишилося просто вкласти меншу миску у більшу, і все!»

Спочатку Алексія хотіла, щоб миски зчіплювалися за допомогою спеціальних виступів, але у неї не було для цього ні матеріалів, ні можливостей, тому вона вирішила використовувати клей. Вона експериментувала з різними видами клею, але жоден не підходив. Після миття миски завжди розпадалися. Зрештою Алексія спробувала гарячий клей, і рішення було знайдено. Ура! Справу зроблено! Вона відправила свою миску-непроливайку на конкурс «Винаходь, Айова!» І виграла.

Потім вона пройшла ще два рівня змагань, але на конкурсі штату програла. Проте всі, хто бачив її миску, радили пустити її в продаж. Алексія послухалася і написала ті дванадцятій листів.

«Якби всі говорили, що у мене нічого не вийде, я б не стала і намагатися, - зізнавалася Алексія. - Розумієте, я ж не для грошей це робила, а просто з інтересу».

І все-таки вона заробила свої гроші. На її ім'я був виданий патент, а винахід її тепер продвався у багатьох магазинах. Подумати тільки, що можна зробити, маючи просту ідею, нехитре рішення і жменю поштових марок. І абсолютно не важливо, скільки тобі років.

 

Винахідницький інтерес може прокинутися в будь-якому віці. Ось ще кілька винаходів, придуманих дітьми:

- У 3000 році до н. е. чотирнадцятирічна китайська імператриця Сі Лін Ши відкрила спосіб виготовлення шовку.

- У 1960 Тереза і Мері Томпсон у віці восьми і дев'яти років придумали намет на сонячній енергії.

- У 1968 Бетті Геллоуей у десять років придумала іграшку, яка пускає мильні бульбашки.

Всего комментариев: 0
avatar

Профиль

Національна дитяча гаряча лінія